Obecnie implanty zębów stanowią najlepszą metodę odbudowy różnego rodzaju luk w uśmiechu. Ich główną zaletą jest wyjątkowa stabilność zapewniana rekonstrukcji protetycznej, umożliwiająca Pacjentowi komfortowe spożywanie nawet bardzo twardych produktów żywnościowych (np. orzechów czy ziaren). Okazuje się jednak, że wspomniane implanty wpływają nie tylko na funkcjonalność jamy ustnej oraz estetykę uzębienia – przynoszą wiele korzyści dla całego organizmu.
Implanty zębowe – czym są?
Mówiąc wprost, implanty zębów to niewielkie „śrubki” wszczepiane w miejsce po utraconym zębie, przejmujące zadania utraconych korzeni. Osadza się na nie specjalne odbudowy protetyczne imitujące widoczną część uzębienia, a ich rodzaj zależy od wielkości ubytku – problem pojedynczych luk rozwiązujemy pojedynczymi koronami, kilkukrotnych mostami, bezzębie zaś rekonstruujemy protezami. Wszystkie uzupełnienia są trwale zamocowane w jamie ustnej Pacjenta, toteż nie ma on możliwości ich samodzielnego zdjęcia.
Z czego wykonane są implanty zębów?
Do wykonania implantów zębowych wykorzystywane są zaawansowane materiały, traktowane przez organizm jako jego własna część. Zazwyczaj jest to biokompatybilny tytan, jednakże dosyć często można spotkać się z egzemplarzami wykonywanymi bazującymi na mieszance tytanu oraz tlenku cyrkonu. Tym sposobem implanty zębowe scalają się z otaczającym kośćcem, zapewniając sobie znakomitą stabilność i obciążając tkanki kostne. Naukowym terminem określającym opisane zjawisko jest osseointegracja (lub osteointegracja, pojęć można używać zamiennie).
Implanty zębów a tkanki kostne jamy ustnej
Jak wspominaliśmy, zastosowanie implantów zębowych przywraca pierwotne obciążenie tkankom kostnym w miejscu ubytku. Dzięki temu hamowany zostaje ich powolny zanik, a tym samym Pacjent unika wielu negatywnych rezultatów. Jako przykład można podać utratę podparcia policzków, co z czasem doprowadzi do powstania zmarszczek lub bruzd postarzających twarz. Przy poważniejszych lukach w uzębieniu zaś może dojść nawet do rozwoju tzw. profilu starczego, znamiennego dla osób w podeszłym wieku. Dlatego też nawet przy najmniejszych ubytkach warto podjąć się leczenia implantologicznego, eliminującego wiele kłopotów.
Wpływ implantów zębowych na resztę organizmu
Mocowane do implantów uzupełnienia pozwalają Pacjentowi dokładnie gryźć wszystkie spożywane pokarmy, dzięki czemu do żołądka nie trafiają duże kawałki jedzenia. Układ trawienny ulega wówczas odciążeniu, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia niestrawności lub nadmiernego wydzielania soków trawiennych.
Odbudowa uzębienia przy pomocy implantu zębowego wpływa także na poprawną artykulację. Braki umiejscowione w przedniej części jamy ustnej sprawiają, że język traci właściwe podparcie, a poprawna wymowa niektórych głosek zostaje utrudniona lub staje się całkowicie niemożliwa. Uzupełnienie luki skutecznie pozbędzie się problemu, poprawiając komfort psychiczny Pacjenta oraz jego pewność siebie.
Ile kosztuje implant zęba?
Określenie całkowitego kosztu leczenia implantologicznego jest praktycznie niemożliwe bez wstępnej konsultacji ze stomatologiem. Wynika to z faktu, że cały proces wymaga odpowiedniej diagnostyki pozwalającej zaplanować postępowanie i określić liczbę niezbędnych „śrubek”. Ile natomiast kosztuje implant zęba wraz z koroną? W NewLook Clinic jego cena wynosi od 6 000 zł. Przypominamy, iż leczenie składa się z wielu czynników, a w jego ramach trzeba przeprowadzić często dodatkowe zabiegi, które mają za zadanie np. zregenerować utracone tkanki kostne.
Umów się na wizytę!
Implant zęba to doskonały sposób odbudowy różnego rodzaju ubytków, zapewniający rekonstrukcjom protetycznym wspaniałą stabilność. Jeśli chciałbyś podjąć się leczenia implantologiczego w NewLook Clinic, umów się na konsultacje! Podczas niej nasz ekspert dobierze rozwiązanie spełniające Twoje potrzeby oraz zgodne z oczekiwaniami. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.