Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych!

Zalety implantów zębowych

Braki w uzębieniu lub bezzębie to problem, który prędzej czy później każdego może dotknąć. Odbijają się niekorzystnie nie tylko na estetyce, ale i zdrowiu – mogą przyśpieszyć próchnicę pozostałych zębów, a także zakłócać proces trawienia. Jak sobie poradzić? Przez lata odpowiedzią były klasyczne protezy ruchome lub mniejsze rekonstrukcje (korony, mosty) mocowane do naturalnego uzębienia, nie ulega jednak wątpliwości, że to rozwiązanie dalekie od ideału. Alternatywą może być zastosowanie implantów zębowych – ta opcja naprawdę ma wiele zalet.

Implanty zębowe – co to takiego?

Implant jest śrubą, której zadaniem jest zastąpienie korzenia zęba. Jego kształt jest walcowaty, a powierzchnia porowata. Implant, tytanowy lub cyrkonowy, jest trwale osadzony w kości szczęki. W ten sposób staje się podstawą, na której montowana jest odbudowa protetyczna. A teraz przyjrzyjmy się najważniejszym plusom takiego rozwiązania.

Wszechstronność zastosowań

Jedną z zalety implantów zębowych jest to, że mają wszechstronne zastosowanie. To znaczy, że zabiegowi można poddać się nie tylko w przypadku, gdy uzupełnienia wymaga pojedynczy ząb, ale i w sytuacji, gdy trzeba odbudować większą część zgryzu (wówczas implanty stanowią podstawę dla protezy wykorzystującej tak zwane mosty, czyli połączenia kilku koron).

Komfort użytkowania

Jedną z największych wad tradycyjnych uzupełnień protetycznych jest to, że są zwykle jedynie niedoskonałym substytutem naturalnego uzębienia i podczas ich użytkowania wyraźnie wyczuwa się, że nie są to jednak prawdziwe zęby.

W przypadku rekonstrukcji na implantach problem zostaje właściwie zażegnany – w przeciwieństwie do tradycyjnych odpowiedników, dają one poczucie zbliżone do korzystania z naturalnych zębów. Efekt ten zostaje osiągnięty dzięki temu, że implant jest w sposób trwały połączony z kością (nazywamy to osteointegracją). Organizm nie traktuje go jako ciała obcego. Zostaje on niejako naturalną częścią szczęki, kość narasta więc na nim i się łączy, a siły żucia przenoszone są bezpośrednio szczękę lub żuchwę. W ten sposób Pacjent ma zapewniony komfort podczas jedzenia.

Estetyka

Implanty umożliwiają korzystanie z uzupełnień, które są zbliżone do naturalnego uzębienia nie tylko, gdy chodzi o komfort użytkowania, ale także pod względem wizualnym. Nie ulega wątpliwości, że chociaż zęby mają konkretne, bardzo praktyczne zastosowanie, to – gdy są zadbane – stanowią też ozdobę, toteż wszelkie braki wyraźnie odbijają się na estetyce.

Implanty dają możliwość uzupełnienia owych braków w ten sposób, by elementy protetyczne były nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Same implanty umieszczone są pod linią dziąseł, a zatem niewidoczne. Jeżeli na takim wszczepie zamocuje się pełnoceramiczną koronę, która odbija światło i pozwala mu się przenikać tak, jak robi to prawdziwy ząb, uzyskuje się efekt nieodróżnialny od naturalnego.

Braki w uzębieniu mają wpływ nie tylko na estetykę uśmiechu, ale i całej twarzy. Zastosowanie implantów pozwala przeciwdziałać niekorzystnym zmianom w jej wyglądzie. Twarz zachowuje naturalny kontur i zażegnane zostaje niebezpieczeństwo wiotczenia skóry i pojawiania się zmarszczek mimicznych.

Trwałość

Raz założona na implanty odbudowa pozostaje na długie lata. A nie jest to wcale regułą w przypadku rekonstrukcji innego rodzaju – na przykład mosty wymagają wymiany co pięć lub dziesięć lat. Tymczasem raz wszczepiony implant będzie tkwił niewzruszony na swoim miejscu jak prawdziwy ząb. Jego trwałość może wynieść nawet trzydzieści lat.

Wygoda

W przeciwieństwie do innych prac protetycznych, odbudowy na implantach nie wymagają używania klejów czy specjalnych środków do czyszczenia. Dba się o nie jak o własne naturalne uzębienie, a więc wystarczy szczotkować je przy użyciu zwykłej pasty do zębów.

Bezbolesny zabieg

Osadzenie implantu w kości szczęki może wydawać się trudną operacją, czasochłonną i może nawet bolesną. Pora rozwiać te obawy – w rzeczywistości nie jest to wcale tak trudne przeżycie, jak można by sobie wyobrażać. Nie pochłania też aż tyle czasu – podczas jednej wizyty stomatolog może założyć nie jeden, a kilka implantów. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym, więc nie ma też powodów, by uskarżać się na ból.

Inną zaletą tego zabiegu jest to, że nie ingeruje on w sąsiadujące zęby – nie trzeba ich oszlifować, ani robić z nimi niczego innego. Wszystkie działania skupiają się w jednym, konkretnym miejscu. Można śmiało powiedzieć, że implanty zębowe stały się pewnym przełomem w protetyce stomatologicznej. Po zapoznaniu się z wymienionymi zaletami tego rozwiązania trudno się dziwić ich popularności.

Umów się na wizytę!

Jeśli interesuje Cię skuteczne leczenie implantologiczne, umów się na wizytę w NewLook Clinic! W naszej ofercie można znaleźć różnego rodzaju rekonstrukcje oparte na implantach, wiernie naśladujące naturalne uzębienie! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.