NewLook Clinic
Usuwanie znamion Lublin
Usuwanie znamion oraz pieprzyków ma na celu pozbycie się niechcianych zmian to zabieg, który wykonywany może być zarówno ze względów zdrowotnych, jak również estetycznych. To metoda szybka, nieinwazyjna oraz bezbolesna. Najczęściej korzysta się z lasera, lecz w wyjątkowych sytuacjach (przeciwwskazania do użycia lasera) zmiany usuwane są chirurgicznie. Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych! Umów się na wizytę w NewLook Clinic- zadzwoń lub napisz do nas:
Co powinieneś wiedzieć o usuwanie znamion?
Znamiona barwnikowe tzw. pieprzyki, mogą być wrodzone lub nabyte z wiekiem. Są one efektem przerostu melanocytów i komórek pigmentowych skóry. Znamiona łagodne, charakteryzują się symetrycznym kształtem i regularną budową. Powstają najczęściej w wieku dziecięcym i są efektem wystawiania skóry na działanie promieni UV. Znamiona atypowe mają z kolei asymetryczny kształt i mogą przekształcić się w zmianę złośliwą. Trzeba bezwzględnie chronić je przed działaniem promieni UV. Zmiany na skórze to także: włókniaki miękkie, prosaki, naczyniaki rubinowe, brodawki wirusowe twarzy, stóp i rąk, kępki żółte powiek, ogniska rogowacenia słonecznego, a także rogowacenia białe – tzw. leukoplakia. Do usuwania tych zmian stosuje się tą samą metodę.
Wszystkie typy zmian należy regularnie obserwować, dzięki temu można zaobserwować niepokojące objawy, takiej jak np. zmiany zabarwienia, naciekanie na skórę, czy powiększającą się powierzchnię zmiany barwnikowej. Usunięta zmiana nie odrasta. Należy jednak pamiętać, że odsłonięta skóra przez cały czas narażona jest na działanie promieniowania UV. W związku z tym należy ją we właściwy sposób chronić. Należy więc stosować preparaty ochronne z dużym filtrem, a także unikać nadmiernego wystawiania na słońce.
Przed przeprowadzeniem zabiegu konieczna jest konsultacja z pacjentem, a znamiona poddaje się badaniu dermatoskopowemu. Po niej, jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjent zakwalifikowany zostaje do zabiegu. Zabieg ten nie wymaga specjalnych przygotowań. Laserowe usuwanie znamion oraz zmian skórnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i zwykle trwa ono od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Miejsce, które poddane zostanie terapii jest odkażane, a następnie znieczulone odpowiednim kremem.
Po przeprowadzonym zabiegu należy bezwzględnie zadbać o czystość oraz higienę leczonego obszaru. W miejscach, gdzie usunięte zostały zmiany nie można stosować żadnych kosmetyków, ani leków niezalecanych przez lekarza wykonującego zabieg. Należy także unikać długotrwałego moczenia miejsc po zabiegu. Nie można opalać ich na słońcu ani solarium przez około 2 – 6 miesięcy.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania laserowego usuwania znamion?
- aktywne, bakteryjne lub wirusowe infekcje w miejscu leczonej zmiany skórnej, np. opryszczka,
- tendencje do pojawiania się blizn przyrosłych lub keloidów,
- choroby nowotworowe skóry oraz stany przedrakowe,
- przyjmowanie leków światłouczulających,
- bielactwo i łuszczyca,
- zaburzenie krzepnięcia krwi,
- nieunormowana cukrzyca,
- świeżo opalona skóra.