Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych!

Ortodoncja – aparat ortodontyczny

Ortodonta Lublin
Profilaktyka wad zgryzu u dzieci i dorosłych

W NLC promujemy holistyczne podejście do leczenia stomatologicznego, w ramach którego lekarz ortodonta przeprowadza dokładny wywiad oraz bada cały układ kostny pacjenta. Wiemy, że organizm człowiek jest zbiorem działających wspólnie elementów dlatego nasi lekarze ściśle ze sobą współpracują, konsultując trudne przypadki ze specjalistami z innych dziedzin medycyny.

W NewLook Clinic pomagamy spełniać marzenia o zjawiskowym uśmiechu! Umów się na wizytę - zadzwoń lub napisz do nas:

newlookclinic.lublin@gmail.com +48 504 506 106

Co to jest ortodoncja?

monika żbikowska lekarz ortodonta

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem wad zgryzu i nieprawidłowości zębowych. Kiedy warto pojawić się na pierwszą wizytę u ortodonty? Już w wieku około 4 lat po to aby ocenić czy pacjent wymaga leczenia lub ocenić ryzyko rozwoju wad zgryzu, a także choroby próchnicowej. W czasie badania zbieramy wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia dziecka, jego ewentualnych chorób, nawyków, oceniamy funkcje układu stomatognatycznego, sprawdzamy wymowę dziecka oraz m.in. typ oddychania i połykania.

Jeśli coś zaniepokoi nas na wizycie, kierujemy pacjenta do innych specjalistów np. alergologa, laryngologa, ortopedy, fizjoterapeuty/osteopaty czy logopedy/neurologopedy.

Wady zgryzu mogą przyczyniać się do zaburzenia wymowy, zaburzenia rozdrabniania pokarmu i żucia, utrudnionej higieny jamy ustnej, zwiększonego ryzyka rozwoju próchnicy i odkładania się kamienia nazębnego. W niektórych przypadkach wady zgryzu powiązane są z zaburzeniami w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Obecność wad zgryzu niekorzystnie wpływa na estetykę twarzy pacjenta.

Aparaty ortodontyczne – leczenie dzieci, młodzieży i dorosłych

Terapia ortodontyczna najmłodszych dzieci opiera się zazwyczaj na leczeniu trainerami ortodontycznymi, płytkami przedsionkowymi oraz korektą nieprawidłowej funkcji i nawyków.
Dzieci w wieku okołoszkolnym mogą być już leczone aparatami ruchomymi (zdejmowanymi). Czasami dzieci kilkuletnie leczone są aparatem stałym lub alignerami. Nadal skupiamy się wówczas na korekcie funkcji i nawyków oraz monitorujemy kierunek wzrostu twarzy. Jest to okres krytyczny w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu, ponieważ pacjent jeszcze nadal rośnie.
Młodzież i osoby dorosłe leczone są zazwyczaj aparatami stałymi lub nakładkami ortodontycznymi.

Aparaty ortodontyczne

Aparat ruchomy
(wyjmowany)
Zakres cenowy wykonania aparatu ruchomego wynosi od 900 do 1500 zł i ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Uzależniony jest on od wady zgryzu pacjenta oraz rodzaju aparatu, jakim zostanie przeprowadzone leczenie. Aparat ortodontyczny powinien być noszony od 12 do 14 godzin na dobę, wówczas leczenie przynosi optymalne rezultaty. Wizyty kontrolne odbywają się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego, zazwyczaj co 4 do 12 tygodni.

Aparat stały
Aparaty stałe wargowe działają 24 godziny na dobę, a ich konstrukcja umożliwia precyzyjne przemieszczanie zębów w obrębie kości wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy. Kontrole w trakcie leczenia aparatem stałym odbywają się według zaleceń lekarza prowadzącego, zwykle co 4 do 12 tygodni (w zależności od rodzaju zastosowanych zamków). W rękach doświadczonego ortodonty stanowią potężne narzędzie i są często jedynym środkiem do przeprowadzenia skutecznego leczenia młodzieży, pacjentów dorosłych a czasami także dzieci. W trakcie leczenia aparatami stałymi niezwykle istotna jest współpraca ze strony pacjenta w tym przestrzeganie zaleceń higienicznych, zaleceń dietetycznych (unikanie twardych i ciągnących się pokarmów) oraz regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne.

W naszym gabinecie pracujemy na 3 rodzajach zamków:

 • Zamki metalowe tradycyjne
 • Iconix – zamki typu szampańskiego złota.
 • Zamki metalowe samoligaturujące

Aparaty ortodontyczne nakładkowe
(przezroczyste nakładki na zęby)

Leczenie nakładkami niesie za sobą szereg korzyści takich jak: możliwość łatwiejszego utrzymania higieny jamy ustnej, mniej rygorystyczna dieta, zazwyczaj krótszy czas leczenia oraz świetny efekt estetyczny. Jest to także naturalny wybór dla osób posiadających alergie na metale zawarte w elementach składowych aparatów stałych. W naszym gabinecie pracujemy takimi systamami jak: Invisalign, Spark Alingers oraz Pure Aligner. Koszt leczenia uzależniony jest od wady zgryzu pacjenta i każdorazowo wyceniany indywidualnie. Mieści się w przedziale 6000- 20000 zł.

Popularne zabiegi:

 • Aparaty ruchome
 • Aparaty stałe
 • Aparaty nakładkowe (Invisalign, Pure Aligner, Spark Aligner)
 • Sprowadzanie zębów zatrzymanych
 • Leczenie czynnościowe
 • Ortodontyczne przygotowanie zgryzu pod implanty
 • rtodontyczne leczenie przedprotetyczne

Wskazania do podjęcia leczenia:

 • przodozgryz górny
 • wysunięcie żuchwy
 • szpary, zgryz krzyżowy
 • stłoczenie zębów
 • nachodzenie zębów
 • zaburzenia symetrii twarzy

Cennik - ortodonta

APARATY ORTODONTYCZNE
Założenie aparatu: zamki metalowe tradycyjne 2 300 zł/1 łuk
Założenie aparatu: zamki metalowe estetyczne Iconix (w kolorze szampańskiego złota) 2 600 zł/1 łuk
Założenie aparatu: zamki metalowe samoligaturujące 2 700 zł/1 łuk
Aparat ruchomy (zdejmowany) 900-1 500 zł
LECZENIE ORTODONTYCZNE
Konsultacja Pierwszorazowa 200 zł
Przedstawienie planu leczenia 150 zł
Pakiet zdjęć ortodontycznych (80 zł pantomogram + 80 zdjęcie cefalometryczne) 200 zł
Modele diagnostyczne gipsowe lub drukowane/wycisku lub skan 150 zł - 250 zł
Trainer ortodontyczny 450 zł
Leczenie alignerami - wyceniane indywidualnie 6 000 zł-20 000 zł
Wizyta kontrola podczas leczenia ortodontycznego aparatem stałym 200 zł-250 zł
Wizyta kontrola podczas leczenia ortodontycznego aparatem zdejmowanym 150 zł

Przeczytaj najczęstsze pytania na temat aparatów ortodontycznych

Czy leczenie ortodontyczne może zmieniać rysy twarzy?

Leczenie może zmieniać rysy twarzy ale uzależnione jest to od wielu czynników. Przede wszystkim efekt leczenia zależy od wieku pacjenta. Efekty leczenia ortodontycznego dzieci z tymi wadami widoczne są gołym okiem, w bardzo krótkim czasie. U dorosłych efekty są mniej spektakularne ale wyeliminowanie wady poprawia komfort życia bez względu na wiek.

NewLook Clinic - Lekarze specjalizujący się w ortodoncji

 

lekarz dentysta Monika Żbikowska