Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych!

Złamany ząb – jak najszybciej podejmij odpowiednie kroki!

Złamania zęba są dosyć częstą przypadłością i lubią pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach – podczas aktywności fizycznej, spożywania ulubionych posiłków czy wreszcie w wyniku przykrych wypadków. Kiedy ich doświadczymy, należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie dentysta podejmie odpowiednie kroki, mające na celu rekonstrukcję uszkodzonego uzębienia. Istnieje kilka metod jego odbudowy, których zastosowanie zależy przede wszystkim od specyfiki danego przypadku oraz decyzji Pacjenta. Poniżej przedstawimy krótki poradnik, co robić w przypadku złamanego zęba.

 

Nie zwlekaj z wizytą u dentysty!

Złamany ząb wymaga zdecydowanych kroków i konsultacji z dentystą. Wczesne wdrożenie leczenia pozwoli na jego sprawną odbudowę oraz zdecydowanie ułatwi cały proces, obniżając związane z nim koszty oraz nadmierny stres. Jeżeli problem zostanie zbagatelizowany, pozostałości złamanego zęba zaczną ulegać działaniu bakterii próchnicy, co doprowadzi do stanu zapalnego wypełniającej go miazgi, a także konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego.
 
Kiedy ząb ulegnie wybiciu, procedura wygląda praktycznie tak samo, jedyna różnica polega na formie jego transportu. Zauważmy bowiem, że wybity ząb można z powrotem „wprawić” na swoje miejsce, jeżeli odpowiednio szybko udamy się do stomatologa – należy wówczas umieścić go w mleku (lub w wodzie, gdy nie ma innej możliwości) oraz dotrzeć do gabinetu, nie przekraczając 30 minut od wypadku. Jeżeli zajmie to więcej czasu, prawdopodobieństwo sukcesu zabiegu znacznie spadnie.

 

 

Możliwości odbudowy złamanego zęba

Obecnie złamany ząb można dosyć łatwo odbudować. Przy nieznacznie uszkodzonym uzębieniu wystarczy nieraz uzupełnienia ubytku przy pomocy nowoczesnego wypełnienia światłoutwardzalnego, wyróżniającego się bardzo dobrą wytrzymałością. Ponieważ tego typu materiały są dostępne w wielu kolorach, a podczas zakładania stomatolog posługuje się innowacyjnym mikroskopem stomatologicznym gwarantującym precyzję, granica „plomby” będzie całkowicie niewidoczna.
 
Kiedy został złamany większy fragment zęba, skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie niezwykle estetycznych oraz trwałych nakładów koronowych inlay/onlay. Są one wykonywane przez doświadczonego technika dentystycznego w laboratorium protetycznym na podstawie dokładnych wycisków uzębienia. Przy ich tworzeniu wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, takie jak zaawansowane kompozyty lub porcelana. Oba wymienione tworzywa świetnie spełniają swoje zadanie, jednakże to pierwsze wykazuje nieco mniejszą wytrzymałość, przez co jest używane przede wszystkim przy tymczasowych rekonstrukcjach.

 

Przy pewnych złamaniach zęba niezbędne jest leczenie kanałowe!

Kiedy ząb jest poważnie uszkodzony, a wypełniająca go miazga uległa naruszeniu oraz infekcji, konieczne będzie leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zainfekowanych tkanek z komory wspomnianego zęba i należących do niego kanałów korzeniowych oraz wypełnieniu pozostawionej przez nie pustej przestrzeni gutaperką, czyli materiału pozyskiwanego z naturalnych żywic kauczukowych. W NewLook Clinic „kanałówką” zajmuje się doświadczony endodonta, posługujący się nowoczesnym mikroskopem, dzięki któremu zabieg może zająć nawet jeden dzień! Odbudowa za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych lub nakładów koronowych inlay/onlay pozwala zachować złamany ząb i jego pełną funkcjonalność.

 

Czy niewielkie pęknięcia zęba również wymagają konsultacji ze stomatologiem!

Nawet nieznacznie pęknięty ząb wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem. Ubytek w szkliwie ułatwia bakteriom próchnicy przenikanie do głębszych tkanek i powstawanie stanów zapalnych miazgi, odpowiadających za silny ból. Ukruszony ząb zazwyczaj odbudowuje się dzięki wypełnieniom światłoutwardzalnym, których założenie ogranicza się często do kilkunastu minut. Jeżeli zaniechamy wizyty w gabinecie stomatologicznym, choroba zacznie sięgać coraz głębiej, co może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, a w skrajnych przypadkach – usunięcia zęba.

 

Złamany ząb – bezbolesne leczenie

W NewLook Clinic standardowo posługujemy się nowoczesnymi znieczuleniami miejscowymi, stosowanymi przez szanowane na całym świecie placówki stomatologiczne. Dzięki temu wszelkie uszkodzenia zębów leczymy całkowicie bezboleśnie i komfortowo, skutecznie przywracając pierwotną funkcjonalność jamy ustnej. Jeżeli cierpisz na dentofobię, czyli paniczny lęk przed stomatologiem, poinformuj o tym naszego eksperta. Zaplanuje on zabieg w taki sposób, aby nie wywołać u Ciebie żadnych przykrych odczuć.

 

Umów się na wizytę!

W przypadku złamania zęba umów się na wizytę w NewLook Clinic! Dzięki wysokiej jakości materiałom oraz doświadczonym ekspertom komfortowo odbudujemy uszkodzone uzębieni, zachowując jego naturalną funkcjonalność oraz estetykę. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer [numer_telefonu_link] lub wypełniając formularz.