Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych!

Bruksizm – czym jest i jak go leczyćna bru

Starając się zapewnić naszym Pacjentom kompleksowe rozwiązania ich problemów, koncertujemy się również na aspektach, które są przyczynami dyskomfortu w funkcjonowaniu całego organizmu oraz jako następstwa mają wpływ na stan uzębienia i zgryzu. Jedną z takich chorób jest  bruksizm.

Bruksizm objawia się zgrzytaniem i podświadomym zaciskaniem zębów.

Z naszego doświadczenia wiemy, że jest to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Odwiedzający nas Pacjenci, którzy zgrzytają zębami lub je zaciskają, często nie są świadomi tej przypadłości. Nawyk ten jest trudny do samodzielnego kontrolowania lub wykrycia zwłaszcza, że występuje głównie nocą podczas snu.

Nasza wiedza i doświadczenie zdobyte na licznych kursach poświęconych leczeniu bruksizmu, pozwalają nam już podczas tradycyjnej wizyty kontrolnej zdiagnozować tę chorobę, a także  zaproponować indywidualny sposób leczenia.

Nieleczony bruksizm może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego warto wcześnie przeprowadzić prawidłową diagnostykę oraz rozpocząć leczenie. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie takim problemom jak:

  • bóle głowy,
  • dolegliwości z kręgosłupem,
  • słuchem, wzrokiem,
  • całkowite lub częściowe starcie własnych zębów, koron zębowych,
  • rozchwianie zębów w szczęce, co w niektórych przypadkach może prowadzić do ich utraty.

Leczenie bruksizmu

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest nałożenie tzw. szyn relaksacyjnych. Szyny to przezroczyste nakładki na zęby, które redukują i uniemożliwiają ich zaciskanie. Każdą z nakładek zawsze wykonujemy indywidualne do danego przypadku. W tym celu pobierany jest  odpowiedni wycisk, a cała szyna jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne.

Zdarza się, że przypadek wymaga wykonania korekty uzębienia. Gdy u Pacjentów ułożenie zębów względem siebie sprzyja zgrzytaniu, nasi doświadczeni stomatolodzy korygują guzki zębowe odpowiednimi wypełnieniami lub koronami protetycznymi, aby szczęki mogły swobodnie przemieszczać się względem siebie.