Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych!

Dermatologia

NewLook Clinic
Dermatologia Lublin

W NeLook Clinic liczy się nie tylko wygląd skóry, ale również jej zdrowie. Mamy pełną świadomość tego, że gabinet medycyny estetycznej to nie tylko skuteczne zabiegi z zakresu poprawy wyglądu, ale również badania dermatologiczne. Nie jest tajemnicą, że dbałość o kondycję skóry, jest bardzo ważnym zadaniem. Nie tylko w kontekście jej wyglądu, ale również  zdrowia. Wśród najważniejszych badań dermatologicznych należy wymienić: dermatoskopię, biopsję skóry czy trichoskopię. Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych! Umów się na wizytę w NewLook Clinic- zadzwoń lub napisz do nas:

newlookclinic.lublin@gmail.com +48 504 506 106

Dermatoskopia – diagnostyka znamion skóry

Dermatoskopia to diagnostyka znamion skóry. Jest to nieinwazyjna metoda profilaktyczna,  umożliwiająca ocenę znamion na skórze. Badanie to umożliwia wykrycie potencjalnie groźnych zmian, w tym także czerniaka we wczesnym etapie, a także wskazanie takich zmian, które kwalifikują się do wycięcia. W badaniu stosuje się specjalny przyrząd, pozwalający na obserwację znamion w odpowiednim powiększeniu i co za tym idzie – ocenę struktur barwnikowych na naskórku oraz ba górnych warstwach skóry właściwej. Diagnostyka znamion wykonywana tą metodą jest bezbolesna, nieinwazyjna i co bardzo ważne – dokładna.

Znamiona na skórze przybrać mogą różną formę. Mogą to być: piegi, plamki, kropki czy brodawki. Niezmiernie istotna jest ich okresowa, gdyż z upływem czasu niegroźne dotychczas zmiany na skórze mogą przeobrazić się w nowotwór. W ramach profilaktyki warto również pamiętać o tym, aby nie tylko prowadzić regularnie badania, ale również chronić te miejsca przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed działaniem promieni słonecznych.

Wskazaniem do przeprowadzenia dermatoskopii są m.in.: pojawienie się na skórze nietypowych zmian, duża liczba znamion na ciele (np. więcej niż 50), czerniak występujący w rodzinie, częste korzystanie z solarium oraz przebywanie na słońcu, duża liczba zmian barwnikowych na skórze.

Biopsja skóry – badanie wycinka skóry

Biopsja skóry jest badaniem, które polega na pobraniu niewielkiego jej wycinka, objętego zmianą chorobową lub pozornie wyglądającego na zdrowy. Badanie to umożliwia trafną diagnozę zmian skórnych, a także wykluczenie lub potwierdzenie podejrzewanej choroby. Wyniki biopsji stanowią podstawę do ustalenia dalszych metod leczenia. Pozwalają również na wykluczenie wstępnej diagnozy, która okazała się być niepoprawna. Biopsję skóry poprzedza krótki wywiad lekarskim, w czasie którego zbierane są informacje dotyczące przyjmowanych leków oraz ewentualnych chorób pacjenta, m.in. problemów z krzepliwością krwi.

Wycinek skóry pobiera się w znieczuleniu miejscowym, które podawane jest na krótko przed zabiegiem. Badanie przeprowadza się przy użyciu jednorazowej sztancy o średnicy do 5 mm. Pobrania wycinka skóry nie wymaga zakładania szwów po jego przeprowadzeniu. Wynik badania histopatologicznego zazwyczaj dostępny jest po 3 około tygodniach od wykonania. Badanie to jest przeznaczone dla osób z podejrzeniem chłoniaka skóry, mających łuszczycę, choroby zapalne skóry oraz inne tego typu dolegliwości.

Trichoskopia – badanie skóry głowy i włosow

Trichoskopia jest badaniem wykonywanym przy zastosowaniu dermatoskopu oraz cyfrowego aparatu fotograficznego – wideodermatoskopu. To badanie bezinwazyjne i bezbolesne, które pozwalana ocenę stanu skóry głowy oraz włosów bez konieczności ich pobierania. Co bardzo istotne, z baniem tym nie wiążą się żadne przeciwwskazania. Może być przeprowadzone również u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a także u dzieci.

Trichoskopia jest badaniem zalecanym w przypadku nadmiernego wypadania włosów oraz gdy obserwujemy niepokojące zmiany na skórze głowy. Podczas badania oceniany jest m.in. stan ujścia mieszków włosów, łodyg włosów oraz skóry głowy. Na podstawie obserwacji, określa się kondycję włosów. Dzięki trichoskopii można wykryć przyczynę wypadania włosów oraz złego ich wyglądu, daje to możliwość zaproponowania odpowiedniej kuracji. Trichoskopia umożliwia także diagnozę różnych typów łysienia.