Bądź najlepszą wersją siebie i inspiracją dla innych!

Aparat ortodontyczny Pure Aligner

Korekcja zgryzu za pomocą przezroczystego aparatu ortodontycznego firmy Pure Aligner

W przypadku aparatu ortodontycznego „invisible” pacjent nosi przezroczyste szyny, które są niemal niewidoczne dla innych osób, co pozwala na wygodne i dyskretne leczenie ortodontyczne.

Aparat ortodontyczny Pure Aligner™ to właśnie przeźroczysty i niewidoczny aparat, który jest stosowany do poprawy ustawienia zębów i wyrównania zgryzu. Zakładanie takiego aparatu odbywa się zazwyczaj w kilku etapach i zaczyna się od dokładnego zbadania uzębienia pacjenta przez ortodontę.

Opis etapu przygotowawczego do założenia aparatu ortodontycznego:

 1. Konsultacje: ustalenie etapów i przebiegu diagnozowania i możliwości leczenia wady zgryzu
 2. Pantomogram: rodzaj rentgenowskiego zdjęcia diagnostycznego, które jest wykonywane w celu zobrazowania zębów, żuchwy i kości szczęki.
 3. Cefalometria: zdjęcie rentgenowskie mające na celu dokładne zbadanie struktury czaszki i okolicznych tkanek, w celu dokładnej oceny rozwoju i funkcji szczęki, żuchwy i zębów.
 4. Badanie periodontologiczne (w razie potrzeby): diagnostyczne badanie wykonywane przez stomatologa w celu oceny stanu zdrowia przyzębia i tkanek okołowierzchołkowych, takich jak kości, dziąsła i cement.
 5. Planowanie leczenia
 6. Skan 3d góra i dół: zaawansowana technologia diagnostyczna stosowana w stomatologii, która pozwala na dokładne zobrazowanie jamy ustnej, w tym zębów, dziąseł i kości. Skaner 3D wykorzystuje promienie laserowe lub światło strukturalne, aby dokładnie zeskanować zęby i wygenerować trójwymiarowy model jamy ustnej w postaci cyfrowej.

Ogólny opis etapów, które są zwykle przeprowadzane w trakcie zabiegu zakładania aparatu Pure Aligner™ lub innych „niewidocznych” aparatów ortodontycznych:

 1. Planowanie: ortodonta dokładnie bada uzębienie pacjenta i tworzy wirtualny model jego zębów. Następnie na podstawie tych informacji jest tworzony indywidualny plan leczenia.
 2. Wykonanie szyny: na podstawie wirtualnego modelu zębów pacjenta jest wykonana specjalna, przezroczysta szyna, która idealnie dopasowuje się do uzębienia pacjenta.
 3. Zakładanie aparatu: po wykonaniu szyny, pacjent zakłada ją na swoje zęby. Szyna jest trzymana na zębach dzięki specjalnym zaczepom (attachmentom), które wykonuje się z przezroczystego materiału światloutwardzalnego tak, aby jak najmniej były widoczne na zębach.
 4. Usuwanie aparatu: po zakończeniu leczenia, szyny są usuwane, a pacjent, czasami otrzymuje specjalne nakładki retencyjne, które pomagają utrzymać uzyskany efekt lub  ortodonta ustala kolejne etapy leczenia.

Czy warto nosić aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny to urządzenie, które służy nie tylko do poprawy wyglądu ale przede wszystkim wyleczenia wad zgryzu. Głównym celem stosowania aparatu ortodontycznego jest uzyskanie zdrowego i estetycznego uśmiechu oraz poprawa funkcji żucia.

Najczęściej stosuje się aparaty ortodontyczne w celu:

 • Korygowania wad zgryzu, takich jak przodozgryz, tyłozgryz, krzyżozgryz, otwarty zgryz czy przesunięcia szczęki.
 • Poprawy estetyki uzębienia, w tym usuwania przerw między zębami, prostowania zębów nachylonych lub krzywych oraz poprawy ustawienia zębów w łuku zębowym.
 • Zapobiegania problemom stomatologicznym, takim jak choroby przyzębia, próchnica lub nadmierna zużycie zębów wynikające z niewłaściwego ułożenia zębów.

Istnieje wiele rodzajów aparatów ortodontycznych, takich jak tradycyjne aparaty metalowe, ceramiczne aparaty przezroczyste, aparaty lingwalne zakładane od wewnętrznej strony zębów czy szyny przezroczyste. Rodzaj aparatów dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego potrzeby i preferencje.